گلیم فرش

هر آنچه باید درباره گلیم فرش بدانیم

خرید گلیم فرش اصل
Rate this post

معرفی کلی گلیم فرش در یک جمله

گلیم فرش نوعی بافته است . که نوع دستباف آن از الیافی با جنس پشم و کرک بافته می شود . پرز های بلندی ندارد و همچنین از فرش و گبه کمی سفت تر است و یا به عبارت دیگر لطافت کمتری دارد .

تاریخچه گلیم فرش

هنوز بابت موضوع تاریخچه گلیم فرش میان مفسران تاریخی اختلاف نظر هست . اما اکثر آنها احتمال بافت اولین گلیم فرش را مربوط به ایران و فلات تبت می دانند.

چگونه گلیم با کیفیت را تشخیص دهیم؟

به طور کلی برای تشخیص گلیم فرش با کیفیت، میان انبوه محصولات مشابهی که در بازار وجود دارد باید به چند نکته توجه کنیم .

۱-ظرافت بافت گلیم فرش

۲-وزن گلیم فرش

۳-تعداد رنگ به کار رفته در گلیم فرش

۴-تقارن و تناسب میان نقوش

تناسب ابعاد گلیم فرش از جمله نکاتی است که هنگام خرید گلیم فرش باید به آن توجه نمود . اگر میخواهید نحوه تشخیص گلیم فرش باکیفیت را به طور دقیق مطالعه فرمایید لطفا به مقاله نکات مربوط به خرید گلیم فرش رجوع کنید .

گلیم فرش در زمان حاضر

در حال حاضر، اغلب گلیم های موجود در بازار به وسیله ماشین آلات صنعتی بافته می شوند . ولی این موضوع چیزی از ارزش گلیم فرش های دستباف کم نکرده است . بلکه تنها جهت پاسخگویی به نیاز خاص بازار فروش گلیم فرش ،و مختص افرادی است ؛ که ضمن عدم پرداخت هزینه سنگین ، تمایل دارند به وسیله استفاده از گلیم در دکوراسیون خود به ترکیب المان های خود جلوه ویژه ای هدیه بدهند .
و لازم به ذکر است که امروزه استفاده از گلیم فرش در دکوراسیون به یکی از ترند های طراحی داخلی تبدیل شده و گلیم فرش از محصولات پر فروش میان بافته هاست .

انواع گلیم فرش را بشناسیم

گلیم انواع مختلفی دارد که میتوانیم میان آنها گلیم ساده بافت ، جاجیم ، گلیم چرخی بافت و گلیم سوزنی را نام ببریم . همچنین گلیم فرش دسته بندی دیگری نیز دارد که بر اساس منطقه بافت نام گذاری شده است . برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید .

انواع گلیم بر اساس پیشینه آن

گلیم لری ، گلیم ایل شاهسون ،گلیم هریسن، شیرکی پیچ ، ورنی،گلیمچه ،زیلو و … چند مورد از مهم ترین نقوش گلیم فرش و شناخته شده ترین آنها هستند.

تاریخچه گلیم فرش ماشینی

اولین ماشین بافت فرش در سال ۱۳۵۰ وارد ایران شد . پیش از آن گلیم فرش در ایران به صورت دستی بافته می شد . این ماشین بافت مدل ژاکارد بود و اولین فرش ماشینی به وسیله تنیده شدن تار و پود بافته شد لازم به ذکر است؛ این اتفاق در کاشان رقم خورد .
با توجه به اینکه صنعت نساجی در ایران از جایگاه خوبی برخوردار بود تولید کنندگگان نساجی تصمیم گرفتند روی فرش ماشینی نیز سرمایه گذاری کنند و اینجا بود که انواعی از بافته ها تولید شد. یکی از آنها گلیم فرش ماشینی بود.
اکنون ما میدانیم که گلیم فرش تفاوت های قابل ملاحظه ای با فرش دارد . بنابر این برای بافت گلیم فرش از طریق ماشین بافنده فرش ، باید تغییراتی در دستگاه ایجاد می شد . طولی نکشید که تولید کنندگان با حذف نخ پرز توانستند گلیم فرش ماشینی را به تولید برسانند .
حذف نخ خاب در گلیم منجرب می شود که در تولید این محصول از مواد اولیه کمتری استفاده شود . همچنین حذف فرایندی که در تولید فرش به فرایند تکمیل فرش می شناسند ، در تولید گلیم باعث شده تا این بافته از قیمت بسیار مقرون به صرفه تری برخوردار باشد
تفاوت بارز گلیم فرش ماشینی با فرش ماشینی در الیاف استفاده شده و شیوه بافت آنهاست .

سخن آخر

راهنما خرید گلیم فرش

گلیم زیر اندازی سنتی است . اما هم برای دکوراسیون های مدرن و هم برای دکوراسیون های کلاسیک استفاده می شود. در این مطلب تا حدودی با گلیم، تاریخچه و انواع آن اشنا شدید . متوجه شدیم که گلیم دارای انواع مختلفی است که در قیمت و کیفیت آن تاثیر گذار است . اما اگر هنوز در خرید گلیم مردد هستید، پیشنهاد میکنم حتما مقاله راهنمای خرید گلیم فرش ماشینی را مطالعه فرمایید.

gelim

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *

   Trudy Woodfull پاسخ

   I called you 2 times. WHy didn't you pick up? I'm horny.. Please call me.

   I'm online. You can chat with me by clicking this link.

   https://sexlovers.club/