گلیم فرش

گلیم فرش ترک

Rate this post

چه زمانی فرش ترک بخریم ؟

امروزه افراد برای چیدمان منزل خود از سبک های مدرن و نظیر آن استفاده می کنند . مشخصه بارز این سبک از دکوراسیون سادگی طرح و و نقش المان ها و رنگ آمیزی نود و خنثی می باشد .
میدانیم یکی از المان های مهم خانه فرش می باشد که میتواند به تنهایی جلوه دکوراسیون را تا چند برابر افزایش دهد یا بلعکس به کلی از خاصیت و زیبایی دکور شما بکاهد و به جهت دیگری سوق دهد.
بنابر این باید بگوییم که فرش ترک به افرادی توصیه می شود که علاقه دارند برای تکمیل دکوراسیون خود از طیف رنگی روشن استفاده کنند .
از جمله دلایل دیگری که فرش ترک مناسب دکوراسیون های مدرن و مینیمال و … است میتوان به طرح و نقش مدرن آن اشاره کرد که سلیقه های زیادی را به سمت خود متمایل کرده است و در دنیای پر رقابت امروز جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است .

فرش ترک چیست ؟

فرش ترک به شاخه ای از فرش ماشینی میگویند که از نظر مشخصات ظاهری با فرش سنتی متفاوت است .
فرش ترک غالبا در هشت رنگ ملایم و با تراکه عرضه ۵۰۰ و ۷۰۰ و تراکم طولی ۱۲۰۰ تا ۲۱۰۰ بافته می شود به عبارت دیگر این فرش در دو دسته ۵۰۰ شانه تراکم ۱۲۰۰ و ۷۰۰ شانه تراکم ۲۱۰۰ قرار می گیرد .
فرش ماشینی ترک امروزه به یکی از پر طرفدار ترین نوع فرش در دنیا تبدیل شده است بنابر این چنانچه خرید فرش ترک را دارید لازم است پیش از خرید اطلاعاتی در رابه با آن داشته باشید.

فرش ترک از کجا بخرم ؟

امروزه نام فرش ترک را زیاد می شنویم . همانطور که پیش تر گفتیم امروزه سلیقه مشتریان به سمت فرش های روشن با طرح های مدرن است تا هارمونی فرش با دکور منزل ، رنگ پرده، چوبی ، و سایر المان های منزل حفظ شود و خوشبختانه فرش ترک این خصوصیات را داراست .
جالب تر آنکه این فرش به حدی تقاضا داشته که حتی در قطب های تولیدی فرش ماشینی مانند ایران فرش ترک به فروش می رسد.

فاکتور های خرید فرش ترک با کیفیت

برای یک خرید مطمعن جدا از جذابیت های ظاهری باید به نکات دیگری نیز توجه شود :
شانه و تراکم
جنس نخ خاب
تعداد رنگ به کار برده شده در قالی
و سایر مشخصات فنی مانند آهار ، عدم نا صافی پشت قالی ، درخشش کافی و…
علاوه بر تمام اینها هنگام خرید فرش باید توجه کنیم که فرش را برای چه محیطی میخواهیم . پاخور محیط مد نظر ما تا چه اندازه است آیا فرش ما کیفیت مطلوب را خواهد داشت ؟ دانستن جواب این قبیل سوالات به ما کمک می کند تا با انتخاب درست از شانه و تراکم ، قطر فرش ، و حتی طرح و رنگ بتوانیم تا سالها از وجود فرش در خانمان لذت ببریم و از خرید خود احساس نا رضایتی نداشته باشیم . در ادامه در رابطه با فاکتور های فرش ترک با کیفیت صحبت میکنیم .

تولید فرش ماشینی ترک از ترکیه تا ایران

اولین تولید کننده های فرش ماشینی ترک چند شرکت بزرگ در کشور ترکیه بودند که تغییراتی را در رنگ بندی و نوع طراحی فرش اعمال کرده و فرش را از قالب سنتی خود خارج کردند . این تغییرات عمده نه تنها در داخل کشور ترکیه بلکه در سراسر دنیا خواهان زیادی پیدا کرد حتی در ایران که خود بزرگترین تولید کننده فرش ماشینی دنیا بود ، پس درهای واردات فرش ترک به بازار داخلی ایران نیز باز شد .
این محصول تولید ترک ها به آسانی جای خود را در دنیا باز کردند زیرا با تمامی دکوراسیون ها ست می شد حتی در اروپا خریداران زیادی داشت زیرا آنها اغلب دکوراسیون منزلشان ساده بود و خرید یک فرش به ظاهر ساده آنها را در این امر یاری میکرد که فرشی درخور منزلشان پیدا کنند .

فرشهای ترک از نظر طراحی نقش و نگار و رنگ بندی با فرش ماشینی ایران و به خصوص کاشان تفاوت زیادی داشته و در طراحی آن خبری از محراب و ترنج و طرح های اسلیمی و گل های پر پیچ و تاب و بته و جقه و رنگ های گرم وتند ، قرمز و گلی و سرمه ای نبود .

البته فرش های سنتی کاشان جایگاه خود را داشتند و مشتریان خود را در دنیا ، اما خوب کسانی هم بودند که دوست داشتند خانه و شرکت خودشان را به سبک های اروپایی دیزاین کنند و به دنبال خرید فرش ماشینی ترک بودند در آن زمان نمایشگاه ها و فروشگاه های بسیاری بودند که این محصولات را به مردم عرضه میکردند .

مشخصات ظاهری فرش ماشینی ترک

فرش ترک برخلاف فرش ماشینی اصل کاشان در رنگ بندی بسیار ملایم و شاد و شفاف تولید می شود که در طراحی بستر آن از ۸ رنگ اصلی استفاده می گردد . رنگ زمینه ی فرش ترک اغلب سه رنگ کرم , شیری و نسکافه ای بسیار روشن می باشد با گل های برجسته یا کف برجسته .
در کل برای افرادی که ساده پسند هستند بسیار جذاب و چشم نواز به نظر می رسد .
چندین سال پس از ورود محصولات فرش ترک ماشینی به ایران به گفته ی کسانی که آن ها را خریداری کرده بودند و مدتی از استفاده آن گذشته بود این فرشها در اثر راه رفتن لطافت و جلای اولیه خود را از دست می دهند و به اصطلاح چرک مرده می شوند از این پس وارد کنندگان فرش ترک با عدم تقاضا رو به رو شدند و واردات تقریبا رو به کاهش بود در حال حاضر فقط چند شرکت بزرگ ترک که خود جزو تولید کنندگان اولیه فرش ترک هستند در پایتخت و در بعضی از کلان شهر ها نمایندگی داشته و به صورت حضوری و آنلاین محصولات خود را به فروش می رسانند .

تولید فرش ماشینی طرح ترک

این روند باعث شد تولید کنندگان فرش ماشینی داخلی را به فکر تولید فرش ایرانی با کیفیت با طرح ترک انداخت زیرا هر چند ترک ها توانسته بودند برای مدت کوتاهی محصولی را تولید کنند که تازگی داشت اما از نظر کیفی به پای فرش ماشینی کاشان نمی رسید پس اقدام به تولید فرشی با کیفیت با طرح ترک کردند که دارای همان رنگ بندی ملایم درعوض رنگ های زنده و گرم بود .
البته هستند در این بین افرادی که فرش های طرح ترک را فرش ترک اصل جلوه می دهند و برای جلب نظر افراد قلیلی از جامعه که اصرار به خرید جنس خارجی دارند و دنبال برندهای ترکی هستند ، اتیکیت تقلبی با زبان انگلیسی را به پشت فرش ها چسبانده در حالی که این محصولات تماما تولید کارخانه فرش ماشینی کاشان هستند .

مشخصات فنی فرش ماشینی طرح ترک

فرش طرح ترک در حال حاضر در دو شاخه ی فرش ۵۰۰ شانه و فرش ۷۰۰ شانه تولید می شود که هر کدام ویژگی های فنی مربوط به خود را دارا هستند .
اولین دسته فرش ۵۰۰ شانه ترک است که با تراکم ۱۲۰۰ با دستگاه های CRM , CRT , CRX HLX وتکسیما بافته می شود .
تراکم فرش ۷۰۰ شانه ترک چیزی بین اعداد ۱۵۰۰ تا ۲۱۰۰ متغیر است که با دستگاه های HCPX2 , HCPX1 وآلفا شونهر به ترتیب ۳۰۰ و۳۲۰ و۳۶۰ بافته می شود .
نخ به کار رفته در این فرش ها به نخ ترک معروف است اما بر خلاف آنچه بسیاری از مردم میپندارند این نخ ها در داخل کشور تولید می شوند و به این دلیل الیاف ترک نامیده می شود که اولین بار ترکیه از آن استفاده کرده است .
مشخصات این نخ اینگونه می باشد که در چند مرحله هیت ست می شود پس از هیت ست شدن مقاومت ایستایی آن بالا می رود و از نظر ظاهری بسیار لطیف و ظریف است و نسبت به نخ اکرولیک بهتر و بدون پرز و حساسیت می باشد .
خاب یا همان ارتفاع نخ را بین ۱۱تا ۱۵ میلی متر میگیرند که فرش بسیار نرم باشد .
برای فرش ۵۰۰ شانه ترک از نخ ۱۲ و ۱۸ سه لایه استفاده می شود . برای فرش کف برجسته از نخ هایبالک برای بافتن گل ها استفاده میشود .
اما اگر بخواهیم فرش ۵۰۰ شانه طرح ترک را با فرش ۷۰۰ طرح ترک مقایسه کنیم باید بگوییم فرش های ۵۰۰ شانه مرغوب تر از فرش ۷۰۰ شانه هستند زیرا هر چه شانه و تراکم کمتر باشد فشردگی فرش کمتر است و با توجه به خاب بلند ، فرش نرمتر و لطیف تر خواهد بود از این لحاظ فرش ۵۰۰ طرح ترک به فرش اصل ترک نزدیک تر است .
اما برای هر دو شاخه از یک جنس نخ استفاده می شود
با توضیحی که دربالا گفته اگر خواستار خرید فرش ماشینی طرح ترک هستید به راحتی می توانید آن را به صورت آنلاین و بدون زحمت از طریق فروشگاه اینترنتی فرش خریداری کنید .

gelim

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *