گلیم فرش

هنگام خرید گلیم فرش ماشینی به چه نکاتی توجه کنیم؟

راهنمای خرید گلیم با کیفیت
Rate this post

هنگام خرید گلیم فرش به چه نکاتی توجه کنیم ؟

گلیم فرش از جمله بافته های قدیمی است و همچنین در زمان های قدیم از گلیم بسیار بیشتر استفاده می شد . اما امروزه افراد بیشتر به سمت فرش و بافته های مدرن روی آورده اند . اما اگر شما جز افرادی هستید که در انتخاب سبک کلاسیک و مدرن برای دکوراسیون خود اختلاف نظر دارید ، استفاده از گلیم فرش یک انتخاب عالی برای شما خواهد بود . چرا که گلیم فرش با داشتن طرح و سبک های متفاوت میتواند تلفیق زیبایی را در کنار دکوراسیون مدرن شما ایجاد کند . و ضمن حفظ لوکس بودن فضا ، خاصیت کلاسیک خود را هم القا کند .
در این مقاله سعی داریم شما را با نکاتی که هنگام خرید گلیم فرش لازم است به آن وجه کنید آشنا کنیم اما پیش از آن لازم است شما را با تفاوت گلیم و گلیم فرش آشنا کنیم .

آیا گلیم فرش با گلیم تفاوت دارد؟

گلیم ها انواع مختلفی دارند از مهم ترین دسته بندی ها در گلیم ، گلیم های ساده و یا به عبارت دیگر گلیم های چاک دار و بی چاک می باشد . این اصطلاح برای گلیم های دستباف به کار میرود و منظور از آن نقوش به کار رفته و میزان شلوغی آن است . در این زمینه باید به این نکته توجه داشته باشیم که هرچه گلیم چاکدار تر باشد مدت زمان بیشتری برای بافت آن صرف شده و قائدتا قیمت بالاتری خواهد داشت.

انواع گلیم فرش

گلیم ساده

به این نوع گلیم ، گلیم های دو رو نیز گفته می شود . علت این نام گذاری آن است که شما میتوانید از هر دو رو این گلیم استفاده کنید . این گلیم ارتفاع کمتری نسبت به دو نوع دیگر دارد و اغلب با طرح های ساده تری بافته می شوند .

گلیم سوماک

این سبک گلیم ارتفاع بیشتری نسبت به گلیم های ساده دارند . اما یک رو هستند و مزیت این سبک گلیم آن است که این گلیم ها به علت نوع گره ای که در بافتشان به کار رفته به راحتی لیز نمیخورند و برای استفاده روی سطح های سرامیکی که رفت و آمد زیادی دارد گزینه بهتری هستند .

گلیم فرش

در ساده ترین توضیح گلیم فرش تلفیق فرش و گلیم های سوماک هستند . برخی از قسمت های گلیم فرش به صورت برجسته کار میشود و بر خلاف قائده کلی گلیم که بدون پرز طراحی شده دارای پرز هستند .

نکاتی که هنگام خرید کیفیت گلیم شما را تضمین می کند

اولین نکته ای که هنگام خرید گلیم فرش با کیفیت باید به آن توجه کنید رنگ گلیم فرش است . توجه داشته باشید گلیمی که انتخاب می کنید از رنگ های طبیعی استفاده شده باشد چرا که رنگ های مصنوعی به سرعت جلوه و شفافیت خود را از دست می دهند و در مقابل نور خورشید بسیار آسیب پذیر اند .

دو روش برای تشخیص رنگ طبیعی از مصنوعی در گلیم فرش

اولین راه توجه به میزان درخشندگی رنگ گلیم فرش است . رنگ های تند و براق غالبا شیمیایی و مصنوعی هستند . چراکه رنگ های طبیعی دارای پختگی و ملایمت خاص خودشان هستند و اگر تاکنون به رنگ بافته ها و یا آثار قدیمی توجه کرده باشید به راحتی متوجه این اختلاف خواهید شد .
دومین روش آن است که با دستمال نخی مرطوب و سفید رنگ به آرامی روی سطح گلیم فرش بکشید و چنانچه دستمال شما رنگ به خود نگیرد به آن معناست که رنگ گلیم شما طبیعی می باشد .

تراکم بافت گلیم

مورد بعدی تراکم بافت گلیم است و هر چه گلیم تراکم بیشتری داشته باشد ارزشمند تر است .

و اگر سوال شما این است که چگونه مطمعن شویم گلیمی که انتخاب کرده ایم از تراکم بافت خوبی برخوردار است . ادامه مقاله را از دست ندهید :
هنگام خرید گلیم فرش می توانید گلیم را در دست بگیرید و سمت پشت گلیم را مشاهده کنید . قسمتی از گلیم فرش را به طرفین بکشید اگر گلیم فرش شما از تراکم کافی برخوردار باشد ، در مقابل این کشش مقاومت میکند و تغییری در حالت آن ایجاد نمیشود ولی اگر گلیم فرش شما از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد ، به راحتی کشیده می شود و نخ های سفید رنگی که در صنعت گلیم بافی آن را پود می نامند از میان آنها نمایان میشود .

وزن گلیم فرش

مورد بعدی وزن گلیم فرش است
هرچه وزن گلیم فرشی که خریداری می کنید کمتر باشد گلیم فرش مرغوب تر خواهد بود . وزن کمتر گلیم فرش نشان دهنده موارد زیر می باشد :
۱-استفاده از نخ و مواد مرغوب و ظریف در بافت گلیم
۲-دقت در بافت و تراکم عالی
۳-ظرافت بافت گلیم
۴-نا متقارن بودن نقوش گلیم
همانطور که میدانید گلیم از بافته های اصیل ایرانی و از صنایع عشایری به شمار میرود . عمدتا در بافت گلیم از نقشه و یا طرح خاصی پیروی نمی شود و تمامی نقوش بر اساس خیالات و تصویر پردازی های بافنده بافته می شود . بنابر این گلیم های اصیل اغلب دارای نقوش متفاوت و نامتقارن است . هر چند لازم به ذکر است امروزه به علت پیشرفت این صنعت از طرح های آماده و نقوش از پیش تعیین شده نیز در بافت گلیم استفاده میشود و این مسئله به هیچ عنوان از ارزش این بافته اصیل کم نخواهد کرد .

نکته بعدی توجه به سطح گلیم است که هیچ گونه سوراخ یا فضای خالی در آن مشاهده نشود . این فضای خالی اغلب به این دلیل به وجود می آید که هنگام تغییر رنگ دقت کافی اعمال نمیشود و اصطلاحا خامه ها در هم رفته نیست . بنابر این توجه به این نکته نیز کیفیت گلیم شما را تضمین می کند.

تقارن اندازه در گلیم

هنگام خرید گلیم فرش باید به این نکته توجه داشت که ابعاد عرض و طول گلیم با هم مساوی باشد . به عبارت دیگر اگر گلیم را از وسط تا کردیم دو قسمت کاملا هم پوشانی داشته باشند و عرض بالا و پایین و همچنین طول چپ و راست فرش متفاوت نباشد .

جنس گلیم فرش

نکته بعدی جنس نخ خاب گلیم و مواد اولیه به کار رفته در بافت آن است .
اغلب گلیم ها با استفاده از نخ های پنبه ای یا پشمی بافته میشوند . اما گلیم های ابریشمی نیز وجود دارند که هم دارای ظرافت و درخشندگی بیشتری می باشد و در مدت زمان طولانی آسیبی متحمل نمی شود . و در برابر نور خورشید آلودگی و پاخوردگی مقاوم است نوع دیگر جنس گلیم ، که در گلیم فرش های ماشینی متداول است نخ های بی سی اف هیت ست شده می باشد . البته در بافت گلیم فرش های ماشینی نخ های متفاوتی استفاده می شود که بی سی اف هیت ست شده مرغوب ترین آنهاست .

امیدواریم اطلاعات این مقاله هنگام خرید گلیم فرش به شما کمک کند و اطلاعات کافی در اختیارتان گذاشته باشد .

تیم مشاوره و پشتیبانی فرش و گلیم مسجدی

gelim

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *