گلیم فرش

نکات مهم مراقبت از گلیم فرش

Rate this post

نکات مهم در نگهداری از گلیم فرش ماشینی

شست و شو

اغلب از گلیم برای فضاهای پر رفت و آمد مثل راهرو یا فضاهایی که امکان ایجاد لکه و کثیفی روی فرش زیاد است مانند آشپزخانه یا حتی کاربری هایی مانند پادری از گلیم فرش استفاده می شود . این انتخاب به این دلیل رخ میدهد که افراد خواهان شست و شوی متداول کفپوش این قسمت های خانه می باشند . همچنین گلیم فرش به علت امکان شست و شوی راحت تر ، وزن سبک ، آسیب پذیری کمتر نسبت به فرش بی شک انتخاب مناسب تری برای این فضا ها می باشد .اما همچنان باید در شست و شوی این بافته دقت عمل را به خرج دهیم و شست و شو را به گونه ای انجام دهیم که گلیم فرش ما حداقل آسیب را متحمل شود .
اغلب گلیم ها تنها امکان شست و شو با دست را دارند بعلاوه بهترین ماده برای شست و شوی گلیم فرش ، شامپو فرش می باشد . چراکه این ماده شوینده کمترین آسیب را به بافت گلیم می رساند . بنابر این گلیم شما طول عمر بیشتری خواهد داشت و به تار و پود آن آسیب نخواهد رسید .

سرخوردن گلیم فرش روی سرامیک

اگرشما هم جزء افرادی هستید که با این مشکل مواجه شده اید پیشنهاد میکنیم از گلیم هایی استفاده کنید که دو سمت پشت یا دور تا دور آنها چرم دوزی شده ویا از گلیم هایی با عنوان گلیم سوماک بهره بگیرید. این گلیم ها به علت نوع گره و بافتشان به راحتی سر نمی خورند .

مراقب تا شدن گلیم باشید

بر خلاف فشار، گلیم متحمل تاخوردگی نمی شود . پیش از این در مقاله های مختلف اشاره کردیم که گلیم به علت ارتفاع خاب و قطر کم ، علم استفاده از نخ پرز و همچنین جنس الیاف به کار رفته در آن مناسب فضاهایی مانند زیر میز غذا خوری یا فضاهایی که وسایلی مانند تخت ، پاچه میز و … روی آن قرار میگیرد هست و آسیب نمیپذیرد اما فراموش نکنید! گلیم به علت قطر کم به راحتی تا میخورد و هیچ چیز مانند تاخوردگی به بافت و تار و پود گلیم آسیب نمی رساند .

رطوبت

اگرچه گلیم در مقایسه با فرش از مقاومت بالاتری در مقابل نور و رطوبت برخوردار است . اما فراموش نکنید رطوبتی که باعث زنگ زدن آهن می شود روی بافت گلیم بی تاثیر نیست.
رطوبت باعث کاهش طول عمر گلیم فرش می شود . اولین آسیب رطوبت ، از بین بردن درخشندگی اولیه گلیم فرش است و به مرور تار و پود گلیم فرشتان را نازک کرده یا به کلی باعث پوسیدگی آن میشود .
همچنین رطوبت باعث جذب حشرات میشوند و وجود حشرات به تنهایی عامل بسیار فاجعه باری برای فرش و گلیم است حشرات ضمن سایش بافت گلیم و از بین بردن بافت آن فضای آشفته و بوی ناخوشایندی را در گلیم فرش شما ایجاد میکنند .
بنابر این در مراقب از گلیم فرش
مراقب ریزش آب از گلدان قرار دادن ظروف خیس روی گلیم ، قرار دادن گلیم نزدیک پنجره و ماشی لباس شویی یا ظرف شویی و موارد مشابه خودداری کنید .

حیوانات خانگی از عوامل آسیب رسان به گلیم فرش

امروزه افراد زیادی در خانه خود حیوان خانگی دارندکه دوست داشتنی ترین آنها سگ، گربه و پرنده ها هستند این حیوانات میتوانند به راحتی از عوامل آسیب رسان به شمار بیایند. برای مثال سگ ها در مراحل اولیه آشنایی با محیط تقریبا همه چیز را دندان میگیرند که یکی از آنها میتواند فرش شما باشد البته برای جلوگیری از این موضوع میتوانید مقداری نفتالین زیر فرشتان قرار دهید . گربه ها معمولا هنگام بازی به همه چیز چنگ می اندازند ، پس اگر همچین چیزی از گربه تان دیدید سریعا با دامپزشکش مشورت کنید . ادرار و مدفوع حیوانات خانگی توسط گلیم فرش جذب می شوند و به ندرت باعث پوسیدگی گلیم فرش و همچنین بوی نا مطبوع آن می شود.

نور میتواند به گلیم آسیب بزند ؟

از دیگر عوامل آسیب رسان به بافت گلیم فرش نور است . وجود اشعه فرابنفش در نور از مخرب ترین عوامل آسیب رسان به بافت فرش است . نور ابتدا رنگ و درخشندگی گلیم را از بین میبرد و به ندرت به بافت گلیم آسیب رسانده و باعث پوسیدگی میشود . بنابر این اگر نورگیر خانه تان زیاد است ، در زمان هایی که نور خورشید زیاد است مانند ظهر ، در قسمتی که گلیم فرش و یا فرش دارید ورودی نور را بپوشانید .

لکه ها را فراموش نکنید

لکه ها چه شیمیایی و چه طبیعی و چه حتی از مواد غذایی از دیگر عوامل آسیب رسان به شمار می آیند پس وجود یک لکه برخوب نیز در هر خانه ای لازم است و به یاد داشته باشید هرگز از یک لکه بر متفرقه برای گلیم فرش یا فرش استفاده نکنید و حتما از لکه بر مخصوص فرش استفاده کنید و اگر دسترسی نداشتید ترکیب سرکه و جوش شیرین رقیق شده نیز مناسب است .


امیدواریم این مقاله پاسخگوی سوالات شما باشد و از خواندن آن لذت برده باشید
کادر مشاوره و خدمات فرش و گلیم مسجدی

gelim

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *