گلیم فرش

آشنایی با انواع نقوش گلیم فرش

انواع نقوش گلیم
Rate this post

فرش به عنوان یکی از المان های گران قیمت در منزل شناخته می شود . این موضوع در بازه های مختلف تاریخی تغییر چندانی نداشته است . از این رو خرید فرش برای بسیاری از مردم عامه مشکل بود . ولی از آنجا که فرش به عنوان پوشاننده کف از اقلام ضروری به شمار میرود تولید کننده ها را بر آن داشت تا محصولاتی با همین کاربری ولی قیمت ارزان تر تولید کنند . گلیم فرش از همین منسوجات است .
در چند دهه اخیر گلیم فرش خواهان زیادی نداشته است اما در چند سال جاری گلیم فرش به یکی از ترند های دکوراسیون تبدیل شد و مجددا جایگاه خود را میان بافته های ایرانی پس گرفت .
پس اگر شما هم از افرادی هستید که میخواهید با استفاده از گلیم به فضای خانه خود روح بدهید و یک جلوه منحصر به فرد در دکوراسیون خود داشته باشید، لازم است طرح های مخلف این بافته را بشناسید تا با پیش زمینه درست، دست به انتخاب بزنید .

شناخت گلیم فرش

گلیم فرش بافته ساده ای است که متشکل از تار و پود بوده و پیشینه طولانی مدتی دارد . به طور معمول با پشم حیوانات اهلی بافته می شود و نوع دستباف آن رایج تر است . اما امروزه به علت درخواست زیاد این محصول در بازار ، نوع ماشینی آن متداول تر است.و همچنین گلیم فرش ماشینی نسبت به گلیم فرش دستباف قیمت مقرون به صرفه تری نیز دارد .
گلیم فرش از لحاط طرح ، رنگ و ابعاد در انواع متفاوتی تولید میشود . بنابر این کاربری های متفاوتی برای آن در تعریف شده است . نظیر گلیم فرش اتاق خواب ، گلیم آشپزخانه و همچنین به عنوان کفپوش راهرو و تراس و پادری نیز استفاده میشود .

محصولاتی که ممکن است با گلیم فرش اشتباه بگیرید

جاجیم و زیلو دو نوع محصولی است که ممکن است با گلیم فرش اشتباه بگیرید . زیلو بافتی مشابه گلیم فرش دارد و تنها تفاوت در جنس نخی است که زیلو با آن بافته میشود . برخلاف گلیم فرش جنس بافته زیلو از نخ پنبه می باشد . جاجیم مورد بعدی است که معمولا با گلیم اشتباه گرفته می شود . این بافته یک بافته دو رویه است که آن را با نخ های نازکی از جنس پنبه یا پشم می بافند .
گلیم فرش ها بر اساس (نوع بافت )و (طرح و منطقه بافت ) دو دسته بندی متفاوت دارند که در این مقاله به بررسی انواع گلیم فرش از لحاظ طرح و منطقه بافت می پردازیم و در یک مقاله دیگر به بررسی انواع گلیم از لحاظ سبک بافت خواهیم پرداخت.

انواع گلیم فرش بر اساس طرح و منطقه بافت

گلیم فرش شاه سون

بهترین سبک از گلیم ورنی مربوط به این ایل اصیل ایرانی است . ویژگی برجسته گلیم شاهسون طرح های هندسی و خطوط شکسته آن می باشد . در طراحی این گلیم از رنگ های ملایم استفاده می شود . همچنین میدانیم که گلیم ورنی نیز به گلیمی گفته می شود که یک رو داشته و بدون نقشه و با استفاده از الیاف بدون پرز است .

گلیم فرش لری

هر چند ایل لر بیشتر روی بافت خورجین تمرکز دارند اما قسمت عمده ای از طرح و نقش گلیم های اصیل ایرانی را به خود اختصاص داده اند . ویژگی منحصر به فرد گلیم لری در رنگ آمیزی آن است . معمولا در این سبک از گلیم از رنگ های آبی ، سبز ، سیاه و سفید استفاده می شود.

گلیم فرش هرسین

این سبک از گلیم معمولا با پشم بز بافته میشود . به طور کلی فضای خالی در این سبک از گلیم پیدا نمی کنید. این گلیم بر اساس ذوق و قریحه بافنده بافته می شود و از نقشه خاصی پیروی نمی کند .

گلیم فرش بلوچ

معمولا نقوش گلیم فرش بلوچ راه راه است . در هر ردیف آن طرح ها و رنگ های متنوعی به چشم میخورد . این طراحی را اینگونه تفسیر کرده اند که این نقوش بر اساس آرزوی دسترسی به آب و مرغزار قوم بلوچ طرح ریزی شده اند.

گلیم فرش خمسه

زمینه با رنگ های تیره و به کار بردن طرح های لوزی و ستاره و نقوش مورب از ویژگی های بارز گلیم فرش خمسه می باشد .

گلیم فرش سنه

استفاده از طرح های هراتی ، خطوط مورب و نقش و نگار بوته ای ویژگی گلیم فرش سنه بافته مناطق سنندج است

گلیم فرش قشقایی

از معروف ترین سبک گلیم فرش گلیم فرش قشقایی است نماد بارز طراحی قشقایی استفاده از نقش ساده حیوانات و نقوش هندسی در کنار رنگ آمیزی های تند و گرم و شاد است .

گلیم فرش افشار

به طور معمول در طراحی این گلیم فرش تعداد زیادی ستاره به صورت مورب در کنار هم بافته می شود . و غالبا پس زمینه ساده ای دارد .

گلیم فرش جدید

و اما آخرین سبک گلیم فرش ، گلیم فرش های امروزی هستند .
گسترش بازار، تولید کننده ها را بر آن داشته که گلیم فرش امروزی را در طرح و نقش های متنوع تولید کنند . بنابر این شما طرح ثابتی را در میان انواع این سبک از گلیم فرش نخواهید یافت . اما غالبا این گلیم فرش به صورت ترکیبی از نقوش گلیم فرش های اصیل که پیش تر معرفی شد و نقوش مدرن طراحی می شوند . تنوع در طراحی این گلیم فرش ها به قدری زیاد است که پیدا کردن گلیم فرش فانتزی و حتی سه بعدی نیز کار چندان دشواری نخواهد بود .

gelim

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *