گلیم فرش

تولید کنندگان گلیم فرش در جهان

تولید گلیم فرش در جهان
Rate this post

تولید گلیم در جهان اموزه به یک رقابت تنگاتنگ تبدیل شده. امروزه کشور های زیادی در عرصه گلیم فرش وارد پروسه تولید داخلی شده اند . اما هنوز تعداد بسیار کمی از این تولید کنندگان توانسته اند با داشتن شاخص های یک گلیم فرش خوب مانند:
کیفیت ، دوام ، تعداد صحیح گره ها و استفاده از الیاف مرغوب، سلیقه در طراحی و انتخاب رنگ و … جزء صادر کنندگان گلیم فرش قرار بگیرند .

کدام کشور ها صادر کننده گلیم فرش هستند؟

تجاری سازی صنعت فرش و گلیم اولین بار در انگلستان شکل گرفت . اما پس از آن به سرعت در دیگر نقاط هم رواج یافت .
اولین کاربری گلیم مانند هر کف پوش دیگری برای پوشاندن سطوح خانه ، محل کار و یا مکان هایی شبیه به اینها بود . اما امروزه عمده کاربری گلیم فرش به عنوان یک المان تزئینی میان المان های دکوراسیون خانه به شمار می رود .

گلیم فرش زمانی به یک ترند تزئیناتی تبدیل شد که متخصصان در زمینه طراحی داخلی و دکوراسیون به این نتیجه رسیدند که گلیم فرش می تواند به عنوان یک المان نسبتا مقرون به صرفه ، با طرح هایی خاص و چشم نواز نتنها به زمین بلکه به دیوار ها رنگ ببخشد . و به فضای مدرن امروزه که غالبا به وسیله رنگ های نود و خنثی طراحی می شوند و فضای سرد و بی روحی را ایجاد میکنند جلوه پر شور تری بدهد .

آنچه باید درباره پیشینه گلیم فرش ایران بدانیم

گلیم فرش غالبا به صورت ذهنی و به وسیله ذوق و قریحه بافنده آن و با الهام از طبیعت ، فرهنگ ، تاریخ و حتی آرمان و آرزوهای یک قوم و ایل بافته میشود . هیچ نقش از پیش تعیین شده ای برای گلیم وجود ندارد .
هرچند ما شاهد نقوش تکرار شونده ای در طرح های گلیم های بافته شده توسط یک قوم خاص هستیم و این نکته اساس طبقه بندی گلیم بر اساس منطقه بافت توسط ایرانی ها شده . اما به طور کلی هیچ طرح پیوسته ای را نمی توانید در گلیم فرش پیدا کنید مگر آنکه ابداع نویین یا خاصیت منحصر به فردی در آن وجود داشته باشد .
این مسئله را به راحتی میتوان به سایر کشور های تولید کننده گلیم تعمیم داد . چراکه با بررسی گلیم فرش های سایر کشور ها به راحتی میتوان دریافت که آنها نیز در طراحی گلیم های خود از بخشی از تاریخ ، فرهنگ یا حتی طبیعت اطراف خود الهام گرفته اند .
در ادامه قصد داریم به معرفی چند مورد از شاخص ترین تولید کنندگان و صادرکنندگان قدر گلیم فرش در جهان بپردازیم .

تولید کنندگان جهانی گلیم فرش

تولید گلیم فرش درهند

اولین کشور در لیست تولید کنندگان جهانی گلیم فرش هند است . کشور هند دارای صنایع دستی وسیعی است که در میان آنها توسعه گلیم و فرش از رتبه خوبی برخوردار بوده است . در دهه اخیر هند توانسته عنوان برترین صادر کننده گلیم دنیا را به خود اختصاص دهد . با وجود بافنده های قدر گلیم دستباف ، ماشین آلات بافندگی توانسته برای بالغ بر یک میلیارد نفر به صورت مستقیم وغیر مستقیم ایجاد درآمد کند .
ویژگی گلیم های هندی
این گلیم ها از ظرافت و تعداد گره بالا برخوردار می باشد ، بهره گیری از طرح های متنوع و نقوشی که دامنه وسیعی از طرح های متنوع سنتی و مدرن را در بر میگیرد.
استفاده از الیاف پشم ضخیم که دوام گلیم فرش را تضمین می کند.
تمامی این موارد از مزایای گلیم هند به شمار می آیند . که باعث شده گوی رقابت را از هم عرصه های خود برباید .
نکته قابل توجه در گلیم فرش هند آن است که حتی بهترین فرش هند با نام (mahindars)هم نتوانسته در میزان فروش با گلیم های معمولی هند رقابت کند .

تولید گلیم فرش پاکستان

دومین صادرکننده به نام در عرصه گلیم فرش ماشینی پاکستان می باشد . مونتاژ و صادرات گلیم فرش در پاکستان دست کمی از هند ندارد . با این وجود به علت اینکه بافندگان فرش و گلیم پاکستان غالبا پناهندگان افغانی هستند ، با بازگشت صد ها هزار افغانی به خانه های خود به نظر میرسید آینده نامشخصی در انتظار صنعت گلیم بافی پاکستان است.
اما پاکستان با به کار گیری طرح و رنگ سنتی ، کیفیت بسیار بالا ، و تعداد زیاد گره ها ، موفق شد توانایی خود را در گلیم و فرش بافی به اثبات برساند . و حتی از بافندگان افغانی پیشی بگیرد . همچنین پاکستان با استفاده از ترکیب پنبه و پشم توانسته است نظر خریداران غربی که با طرح و رنگ و نقوش شرقی غریبه هستند را به خود معطوف سازد .
بهترین گلیم پاکستان
از بهترین نقوش و سبک گلیم پاکستان می تواند به پیشاور و بوخره اشاره کرد که هر دو با استفاده از نقوش کلاسیک و رنگ های سنتی بافته شده اند.

گلیم ایران

گلیم و فرش در ایران از سابقه طولانی برخور دار است . همچنین نقوش خاص ایران چه در زمینه فرش و چه در زمینه گلیم با سلیقه ایرانی و غیر ایرانی متناسب است. نکته ای که در مورد گلیم بافی ایران توجه جهان را به خود جلب کرده مهارت استفاده از طرح و نقوش متفاوت و خاص در طراحی بافته های خود بوده است . ظرافت گلیم فرش ایرانی ، ظرافت به کار رفته در گره ها در زیبا سازی این طرح ها تاثیر بسزایی دارد .

در ابتدایی مسیر تولید گلیم که به زمانی دور باز میگردد . این صنعت اشتغال فوق العاده ای برای زنان و دختران ایرانی ایجاد کرده بود . و هنوز هم این صنعت میان زنان و دختران ایل ها و روستا های مختلف ایران به طور گستره به چشم می خورد .
بافندگان ایرانی از اقوام مختلف ترک ، لر ، بلوچ ، کرد و… چه زن و چه مرد هر کدام با تصاویر خاص و برجسته از آداب و رسوم ، طبیعت و ذوق و قریحه خود طرح هایی را ایجاد میکنند،که گلیم ایران در بازار جهانی دارای تنوع فوق العاده می باشد.
سابقه طویل گلیم بافی در ایران بیانگر تکنیک خاص گلیم بافی در ایران است .

گلیم ایران طرح های خاص مربوط به خود را دارد .
بنابر این محبوبیت گلیم فرش ایرانی در جهان نتنها مربوط به رنگ و طرح خاص گلیم ایران ، بلکه مدیون کیفیت و تکنیک بافت منحصر به فرد آن هم می باشد .

تولید گلیم فرش در افغانستان

بافت گلیم در افغانستان به صورت قبیله ای می باشد. بنابر این، بافت قبیله ای از مشخصات بارز گلیم افغانستان است .
به طور معمول گلیم افغانستان در خود این کشور بافته و به کشور های دیگر صادر می شدند. اما با توجه به اوضاع نا به سامان موجود در این کشور بسیاری از بافندگان افغانی به کشور های دیگر مهاجرت کردند . اما هنوز هم تعدادی از بافندگان افغانی در این کشور مشغول به کار هستند . تقریبا تمام گلیم و فرش های بافت افغانستان به پاکستان فرستاده میشود و در آنجا پس از شست و شو و پاکسازی با عنوان گلیم فرش پاکستان به فروش می رسد.

تولید گلیم فرش در چین

تقریبا عرصه ای نیست که چین در آن دست نداشته باشد. اما با توجه به پیشینه هنری غنی چین ، این کشور در راستای تولید گلیم شرقی نیز فعالیت داشته است . فرش های چینی علاوه بر زیبایی از کیفیت خوبی نیز برخوردار است . اما میتوان گفت که گلیم چین هنوز به طور کامل در مسیر شکوفایی قرار نگرفته .

گلیم فرش ترکیه

از اولین هنر های دستی ترکیه فرشبافی است که در طول سالها به تکامل رسیده است . اغلب بافندگان فرش در ترکیه زن ها هستند و از بافندکان قدر این عرصه به شمار می آیند . گلیم فرش ترکیه تقاضای فراوانی میان مشترین دارد . بنابر این ترکیه تولیدات خود را در زمینه گلیم فرش افزایش داده است . اما نکته اینجاست که بیش از ۹۹ درصد از گلیم فرش های ترکیه توسط زنان یا کارگاه های صنایع دستی تولید می شوند .
از معروف ترین نقوش ترکیه میتوان به گلیم فرش های سلجوقی و عثمانی اشاره کرد .

تولید گلیم فرش بلژیک

در میان کشور های غربی هیچ کدام به اندازه بلژیک در صنعت فرش و گلیم موفق نبوده اند . بلژیک سابقه طولانی در صنعت فرشبافی دارد و از چند قرن پیش صنعت گلیم بافی در بلژیک شروع به کار کرده است . اما بیشترین رشد این صنعت در سالهای اخیر بوده است .
به علت کیفیت بالای فرش و گلیم در این کشور ، این محصول تقاضای فراوانی داشته است از این رو کالایی پرمنفعت و ارزشمند برای کشور بلژیک محسوب می شود .

تولید گلیم فرش در مصر

مصر به عنوان منبع فروش گلیم های عربی شناخته شده است و گلیم فرش های زینتی کم نظیری را تولید می کند . معروف ترین گلیم فرش عربی به نام پرنده علائدین در این کشور تولید می شود .

گلیم فرش تبت

آنچه از گلیم فرش در صومعه ها دیده می شود اغلب گلیم های بافته شده در تبت می باشند . فرش و گلیم بافته شده توسط بافندگان تبتی در حقیقت یک بوم نقاشی بی نظیر است که توسط پشم بومی تبت ساخته می شود .
گلیم فرش های تولید شده در تبت از محصولات نوین در این عرصه به شمار می آیند .

تولید گلیم فرش در نپال

نپال آخرین کشور از لیست کشور های تولید کننده و صادر کننده گلیم می باشد .گلیم فرش ابریشم بامبو معروف ترین محصول طبیعی نپال محسوب می شود . الیاف طبیعی در کنار تکنیک های سریع و کار آمد گره زدن در گلیم فرش های دستباف نپال منجر به کاهش هزینه تولید شده است .

آنچه خواندید خلاصه ای از معرفی تولید کنندگان جهانی گلیم فرش و محصولات ایشان بود . اما فراموش نکنید هنوز هم ایران در جایگاه ویژه ای میان رقبا جهانی خود دارد و گلیم ایرانی بیش از هر بافته دیگری مطابق سلیقه ایرانی است .

gelim

  نوشته‌های مرتبط

  قوانین ارسال دیدگاه

  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  دیدگاه‌ها

  *
  *